Bakerova cysta- ako na ňu?

31.08.2014 18:05

Chorobné prejavy kolien sú pomerne časté a zväčša sa pri ich liečení používajú operačné chirurgické zákroky, alebo kortikoidy. V súvislosti s kolenom nás môže pekne potrápiť aj Bakerova cysta.

 

V tomto článku si povieme:

 

Dá sa Bakerova cysta liečiť aj prírodne?

Čo spôsobuje jej vznik?

Ako jej vzniku predchádzať?

 

Čo to tá Bakerova cysta je?

 

Jedná sa o hmatateľný cystický útvar nachádzajúci sa v zákolennej jame pod kolenom. Cysta sa nachádza zväčša viac na vnútornej strane zákolennej jamy. Obsahuje tekutinu a je často bolestivá. Ak sa nelieči obmedzuje pohyblivosť kolena a celej nohy.

bakerova cysta

Možná príčina vzniku Bakerovej cysty.

 

V rôznych článkoch na internete sa píše, že pravá príčina je ťažko objasniteľná, alebo neobjasnená. Tento článok nepíše lekár a ani nechcem lekárom konkurovať, no napíšem svoj názor. Môžete, aj nemusíte s ním súhlasiť.

Príčinou vzniku môže byť /aj keď minimálné/ natrhnutie kolagénových vlákien v chrupavke kolena. V tomto prípade v kolennom menisku dochádza k zvyšovaniu vody, čo môže spôsobiť vznik tejto cysty.

 

Alebo môže vzniknúť aj z týchto faktorov:

 • Dedičné predispozície
 • Začínajúca artróza- /vysychanie kĺbových chrupaviek a strata ich elasticity/
 • Kratšia končatina- obvykle to súvisí so šikmým sklonom panvy / Pozrite si k tejto téme články uvedené nižšie- Prekladanie nohy cez nohu/
 • Poškodenie menisku kolena /pádom, úrazom, športom, zdvíhaním bremena/
 • Nedostatočný pohyb- /dlhé sedenie, dlhé státie, nerovnomerné zaťaženie kolena/
 • Pohyb nad mieru- /napríklad pri vysokých športových výkonoch/
 • Dna- hromadenie kryštálikov kyseliny močovej v kĺboch – /výrazne obmedziť, alebo vynechať tučné červené mäsá a mäsové výrobky/
 • Celkovo zanesenie organizmu a hlavne prekyslenie tela

 

Bakerova cysta postihuje viac mužov ako ženy.

 

Chrupavky a kĺby potrebujú mazať.

 

Tak ako motor Vášho auta, aj naše kĺby potrebujú mazivo. Čo myslíte, že sa stane ak chrupavky začnú vysychať? A to si píšte, že vyššie uvedenými okolnosťami chrupavky vysychať určite budú. O naše kĺby sa takmer vôbec nestaráme a robíme pre ne niečo, až keď nás bolesť pritlačí. Chrupavka totiž nemá krvné zásobovanie. A tak sa do nej nedostávajú živiny krvou ako u ostatných orgánov. Je vyživovaná iba difúziou z kĺbovej tekutiny. /z tejto tekutiny do nej prenikajú výživové látky/ Pri jej poškodení sa potom veľmi ťažko regeneruje.

bakerova cysta,

Skôr ako si povieme o prírodnej metóde liečby Bakerovej cysty, ešte jedna možná príčina jej vzniku.

 

Obličky.

 

Práve v mieste vzniku Bakerovej cysty /v zákolennej jamy viac na vnútornej časti kolena/ prechádza dôležitý meridián obličiek. Meridián je orgánová dráha. Každý orgán v našom tele má určitú dráhu, ktorá prechádza telom. A práve obličkový meridián prechádza cez túto oblasť.

 

 

Čo to znamená?

 

Jednoducho sa viac pozrieť na svoje obličky. Môže nám k tomu pomôcť ak si zodpovieme na tieto otázky.

 

 • Nesolím priveľa? /veľa soli sa nachádza aj v syroch, bryndze, mäse, sušienkach, čipsoch.../
 • Čoho sa bojím? /strachy, úzkosti, fóbie, strach zo smrti, o deti a pod/
 • Prečo sa niekedy cítim tak ustráchane?
 • Ktoré moje vzťahy /aj vzťah so sebou/ potrebujú pomoc a liečenie?
 • Prečo nenosím teplé ponožky /aj na spánok/ a mám studené kríže? hlavne ženy- krátke tričká s holým pupkom...
 • Prečo si nedávam viac pozor na prechladnutie v krížovej oblasti?
 • Nehučí mi v ušiach?- Tinitus
 • Vaječníky, maternica, semenníky, prostata- mám tieto orgány v poriadku? /Pálenie pri močení, výtoky.../
 • Možno by mi pomohol aj tento obličkový čaj...

 

Všetky tieto otázky súvisia s obličkami. Vráťme sa na záver k našej cyste.

 

Ako liečiť Bakerovu cystu?

 

Keď odložíme operatívny zákrok, či punkciu /odsatie kvapaliny z cysty/ odporúčal by som najprv zmerať si pH moči, alebo slín. Ak je kyslé, je možné prehodnotiť svoj jedálniček.  Aj v prípade, že máte cystu-  s kolenom môžete veľmi pomaly cvičiť. V rámci Vašich možností. Koleno potrebuje pohyb. A určite si ho masírujte. Čím? Povieme si teraz.

 

Ľubovníkový, trezalkový olej.

Áno vyskúšajte ľubovníkový olej. Pôsobí upokojujúco, vyživuje chrupavky, pomáha pri bolestiach nielen kolien, ale aj všetkých ostatných kĺbov. Ako jediný olej preniká aj do najhlbších vrstiev. Pri vzniku Bakerovej cysty a aplikácii ľubovníkového oleja, je veľmi pravdepodobné, že saľubovníkový olej cysta zmenší, alebo stratí úplne. Prečítajte si fórum o liečení bakerovej cysty ľubovníkovým olejom.

 

Toto je prírodná metóda liečby, alebo... alebo možno skúsiť kortikoidy, chirurgiu, či odsatie kvapaliny... Ktorý spôsob by ste si vybrali Vy?

 

 • Samozrejme nič v našom živote nie je len tak. Čokoľvek sa udeje, má určitý zmysel. Ak budeme s cystou bojovať, vráti sa nám to na inej rovine a ťažšie sa jej zbavíme. Je dôležité uvedomiť si, prečo ju mám. Prijať to a vedome sa k tomu postaviť. Prehodnotiť svoje postoje a návyky. Skutočné liečenie zahŕňa vždy celého človeka. Všetky tu spomenuté možnosti liečby sú len doplnkové. V skutočnosti sme my tým liečiteľom. Nič a nikto to za nás nespraví...

 

Súvisiace články:

 

Máte skúsenosti s Bakerovou cystou? A ako ju liečite?

Úľava? ....no neviem

Ludmila 11.12.2017
Bola som na cievnom,stav uspokojivý,mám 62 rokov,našli mi len drobné zákolenné cysty,zatiaľ sa to dá...ale po Vašich opisoch ich asi nemám,lebo ja mám hlbšie pod kožou väčšie či menšie hmatateľné hrče na prednej a vonkajšej časti nohy na stehne,ak si ich stlačím,tak bolia,myslela som na tukové podkožné nezhubné nádory,ale množia sa potvory a zväčšujú sa.Som hrdina, bolesť dobre znášam a starám sa o chorého manžela,na seba nemyslím,ale už začínam krívať a bolesť v nohe je stále väčšia, budem musieť ísť predsa len k odborníkom,možno namiesto ortopédie či chirurgie ma pošlú rovno na onkológiu,možno sa cievna mýli. Škoda.

Baketova cista

Rudo 24.11.2017
Moja skúsenosť s tóu nešťastnou B. cistou.Mám 53 r.cistu si náhodou všimla manželka keď som mal oblečene krátke nohavice.Nebolelo ma nič a to jazdím MTB maratóny .Tak ale išiel som k lekarovi,ten mi vybral obsah injekciou no a tak pokračujem už 6 rokov.Dva tri krát idem na punkciu alebo ako to odborne volaju a zatiaľ mám pokoj.Operácia? Ja neviem,možno keby ma to neznesiteľne bolelo možno ale keď čítam tie diskusie a dozvedám sa že po operácii B.c začne bolieť noha,či sa vytvorí cista vadľa pôvodbej ,tak to nebudem riskovať a ostanem pri 2-3 krát do roka vybrať striekačkou.

bakerova cysta

Mariana 26.07.2017
Ahojte,mam dilemu,bakerovu cystu mam už tri roky suvisi to z vodou v kolene, ktora sa mi tvori z reumatoidnej arttritidy,beriem lieky na reumu,riedenie krvi,kedže mam hustu krv,chcela by som odstranit prvotnu pričinu týchto tažkosti,je to možne?Dakujem za odpovedeoperacia bakerovej cysty

eva 08.03.2017
Som 3 tyzdne po operacii bakerovej cysty v podkolennej jamke a citim sa horsie ako predtym, boli ma noha od kolena po clenok, hlavne v lytku,ale aj v okoli kolena na dotyk, mam pocit plnej nohy,ako by mi meravela, uz by som sa nedala operovat, radsej vytahovat tekutinu, aj kazdy mesiac, bojim sa, co bude dalej

Re:operacia bakerovej cysty

Paťa 08.10.2017
Chcela by som sa spýtať ako to dopadlo. Mám 15 rokov a hrala som hokej teraz už 6 mesiacov nehrám lebo mi zistili bakerovu cystu v pravom kolene a keďže by som sa chcela vrátiť chcem sa spýtať ako sa cítite teraz. Ďakujem za odpoved

operacia bakerovej cysty

eva 08.03.2017
Som 3 tyzdne po operacii bakerovej cysty v pravej podkolennej jamke, je mi horsie ako predtym, boli ma cela noha, hlavne v lytku, okoli kolena a mam pocit akoby mi meravela ood kolena po clenok.uz by som sa nedala operovat,radsej vytahovat tekutinu, aj kazdy mesiac, lutujem,ze som zvolila operaciu.

anna.kravcakova@gmail.com

Anna Kravcakova 08.03.2017
Vsetkych srdecne pozdravujem.Pred pol rokom som sa zaradila aj ja medzi Vas,ktori mate Bakerovu cystu.U mna je to ako komplikacia reumatoidnej artritidy,krora u mna prepukla pred dvomi rokmi.Mam 54 rokov,som byvaly zdravotnik,a kedze viem ako funguje alopaticka "liecba",uspesne sa jej vyhybam a celkom sa mi dari vdaka prirodnym produktom to autoimunitne ochorenie zvladat,vratane aj Bakerovej cysty.Suhlasim,ze velmi dolezity je pohyb,mierna zataz.Som byvala anesteziologicka sestra a viem,ze operacny zakrok je vo vacsine pripadov docasne riesenie,ako aj punkcie.Mne osobne okrem ineho pomaha kurkumovy napoj,ktory som nasla na internete.Pouzivam dezodorant,ktory uvolnuje lymfu a bahno z mrtveho mora,vyrazne mi pomaha,hlavne ked mi opuchne koleno.U mna sa striedaju stavy,ked je to akoby v uplnom poriadku,so stavmi mierneho zhorsenia v podobe opuchu a stuhnutosti.Je to nekonecny pribeh,len trpezlivost setriaci rezim a optimizmus.Drzim vsetkym palceky.

Re:anna.kravcakova@gmail.com

Eva Linselová 25.07.2017
Dobrý deň, prečítala som Váš príspevok. Mám opuchnuté obe kolená na vnútornej strane aj vzadu mám hrčku. Neviem, čo mi je, ale chcela by som skúsiť ten kurkumový nápoj a dezodorant, ktorý ste používali, kde sa to dá kúpiť pod akým názvom? Keby ste mi poradili. Mám ťažkú chôdzu a bolia ma kolená. Mám 77 rokov, lekári povedali, že je to vekom. To sa mi ale nezdá, lebo ja som nikdy také kolená nemala. Viete mi poradiť? ˇĎakujem vopred. Linselová V prípade odpovede píšte mi na e-mailovu adresu: lineva@centrum.sk.

Po artroskopii Bakerova cysta

Jozef 02.03.2017
Na konci októbra 2016 mi robili artroskopiu kolena s vyčistením chrupavky a odstránením časti menisku. Asi po mesiaci sa mi vytvorila Bakerova cysta, ktorá 4 mesiace naráztla na cca 84x40 mm... Zavadzia mi to pri pohybe, ak dlhšie stojím, akoby rástla. Nevyš mi od operácie neskutočne praštia kosti, počujem ich pri bežkom pohybe akoby sa o seba treli dva kamene... Celé zlé... A keby som nebral flector, tak sa asi zbláznim od bolesti... Čo s tým? Poraďte...

Re:Po artroskopii Bakerova cysta

Jozef 01.11.2017
Hmm, o čom je táto stránka? To mi nikto od marca nevie odpovedať, či poradiť??? Už mám cystu aj na neoperovanej pravej nohe.....
1 | 2 | 3 >>

Pridať nový príspevok

Kontakt

Peter Gašparík 0944 550 766 petergaspo@gmail.com