Vaša otázka do FAQ

Máte otázku k tejto stránke? Napíšte ju. V tejto rubrike na ňu odpoviem.

FAQ- otázky a odpovede

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako si mam vydezinfikovať klystír, keď mi práve prišiel poštou... a ešte by som rada vedela, ci je klystír robený doma prvý krát bezpečný a ci sa nemôže nič stať, napr. že by voda šla tam kde nemá a podobne ... ďakujem za odpoveď. Katka

Dobrý deň.
 
Klystír na vydezinfikovanie stačí dobre umyť horúcou vodou. Alebo môžete použiť aj horúcu octovú vodu.
 
Z vlastných skúseností môžem napísať, že klystír v domácich podmienkach je úplne bezpečný. Je dobré prečítať si článok, ktorý o klystíre mám zverejnený na stránke. https://www.cestaksebe.sk/news/klystir-ocista-hrubeho-creva-1-cast/
 
Pri klystíre ide voda, alebo iný roztok vždy do hrubého čreva, môžete byť pokojná, je to bezpečná metóda. Samozrejme treba si najprv všetko pripraviť a naštudovať, hlavne je potrebné aby voda, alebo kvapalina, ktorú na klystír použijete mala cca 40 stupňov. Nesmie byť nižšia ako teplota tela.   Pri prúdení kvapaliny do tela je veľmi vhodné hlboko dýchať do brucha.
 
Všetky podrobnosti ohľadom klystíru opisujem v druhej časti článku v Užívateľskej sekcii ktorej obsah je dostupný len pre registrovaných užívateľov.
 
Majte sa krásne a držím palce pri očiste.
 

s pozdravom Gašparík

Ahoj Peter. Rada by som sa spýtala na tvoj názor a tiež ťa prosím o radu ohľadne ďalšieho postupu. Pred dvoma týždňami ma v priebehu 3 dní začala bolieť pravá noha tak, že som ledva kráčala. Keďže sa bolesť stupňovala a ťažko sa mi chodilo, išla som k obvoďáčke, ktorá ma poslala na ortopédiu. Po rengenovom snímku lekár diagnostikoval toto: rtg vpravo artrotické zmeny I. st, DG: Coxarthrosis 1.dx gr I cum bursitits troch (takto som to mala napísané v zázname); v ambulancii mi pichol injekciu - punkcia troch. burzy. Depomedrol + M i amob, band a odporučil mi lieky Arthrotec forte 2x1 tbl. denne na 1 mesiac a Piascledine 300 1 tbl. denne na dobu 3 mesiacov s následnou kontrolou. Nie som zástanca klasických liekov (len výnimočné prípady), tiež som si plne vedomá toho čo kĺby značia (veď aj momentálne prežívam horšie obdobie, pretože zvažujem odchod z práce s tým, že momentálne novú prácu nemám - keď píšem tieto riadky, tak som sa už vlastne aj rozhodla a žiadosť o skončenie som podala),napísať plne všetky informácie a udalosti ktoré s tým súvisia ... tak to by bolo dlhé písanie, ale ak by si potreboval k tvojmu názoru ešte niečo doplniť, daj mi prosím vedieť. Bolesť v pravom kĺbe som občas/máličko mala aj v minulosti, kedysi dávno sa mi ozývala aj bolesť kolien - toto našťastie prešlo, a keď si to tak spätne pozriem, vždy to bolo vtedy, keď som mala strachy rozhodnúť a pohnúť sa ďalej. Mám 43 rokov, rada turistikujem a bicyklujem a veru ťažko by som sa vzdávala týchto aktivít. Čo by si mi prosím poradil? Ďakujem veľmi pekne za tvoj čas a písmenká. Prajem všetko dobré.

Pozdravujem Vás pekne.

Poprosím Vás ozvite sa mi na moj email- petergaspo@gmail.com

Ďakujem.

Gašparík

Zdravím Vás. Rád by som sa spýtal, či mi môže olej z ľubovníka pomôcť vyriešiť môj problém. Ide o to, že pod ľavým kolenom vo vzdialenosti asi 5 cm spredu som si objavil malú hrčku s priemerom asi 1 cm. Ortopéd mi dvakrát z hrčky odsával tekutinu červenej farby, avšak problém nevyriešil, hrčku mám pod kolenom opäť. Navštívil som teda iného lekára a ten mi diagnostikoval pomocou MRI viacero cýst (celkovo asi 10) v mieste ktoré som uviedol vyššie. Zároveň navrhol aplikovať jednorázovo injekciu SUPLASYN 1 shot, Obávam sa, že ani táto injekcia môj problém nevyrieši. Myslíte si, že by riešením mohlo byť mazanie trezalkovým olejom?

Dobrý deň prajem.

Ľubovníkový olej na tieto cysty určite pomáha. Klienti, ktorí si zakúpili tento olej práve pre liečenie cýst mi po čase píšu pozitívne ohlasy. Neviem, či máte Bakerovu cystu, no podľa Vašich opisov by sa mohlo jednať o ňu. Pre viac informácií o Bakerovej cyste si prečítajte tento článok. Ľubovníkový olej je čisto prírodné antibiotikum a má dosah aj na riešenie Vašej situácie. Jeho použite je v tomto prípade namieste.

Chcem sa opýtať, čo hovorite na kefírovú hubu? Keďže mlieko ani mliečne výrobky, nie. Ja mlieko nepijem, ale kefír a tvaroh z kefírovej huby, tak to áno. Ďakujem za odpoveď.

S kefírovou hubou žiaľ nemám žiadnu skúsenosť. No skúsenosti mám s čajovou hubou Kombucha, ktorá je vynikajúca. Nápoj z nej je výborný a je to zážitok piť. Ďalej som mal i kryštáliky TIBI. Z oboch húb vzniká výborný kvasený nápoj, ktorý si /ak zoženiete Kombuchu, alebo TIBI/ môžete urobiť v pokoji aj doma.

Čo Ťa momentálne najviac inšpiruje a posúva?

Všetko, čo sa okolo mňa a vo mne deje. V jednej rovine sú to moje plusy, alebo to, čo som na sebe zmenil. A v druhej rovine, zase moje slabosti, teda veci ktoré potrebujem doťahovať. Obe ma inšpirujú. Takže vždy je na čom pracovať. Ale sú to aj ľudia. Buď okolo mňa, alebo tí s ktorými pracujem. Stáva sa, že niečo počujem a často mi to akoby zacvakne do skladačky. Buď sa mi v tom niečo potvrdí, alebo to vyvolá otázku. Zamyslenie. Vždy som sa najviac učil z vlastných prešľapov, takže aj tie ma posúvajú vpred. Tiež ma dosť inšpiruje ak niečo prekonám, za niečo idem o čom som si predtým myslel, že to je neprekonateľné, alebo sa mi do toho nechcelo. Keď to človek prekoná, zistí, že to bolo ľahšie než sa zdalo. Cíti sa viac posilnený.

Stop mlieku platí aj pre bryndzu a ovčie a kozie produkty?

Stop mlieku je jeden z mojich kontroverzných článkov, ktoré vyvolali hlavne v Čechách pomerne búrlivú reakciu. Keď už bryndza tak ovčia. Všetky kozie a ovčie výrobky sú určite lepšie ako kravské. Ovčie a kozie mlieko je ľahšie stráviteľné a nie je pre telo taká záťaž ako výrobky z kravského mlieka. Osobne však nevidím veľký zmysel jesť akékoľvek mliečne výrobky. Hoci si i ja občas dám ovčiu bryndzu, alebo v lete ovčiu žinčicu- mliečne výrobky by podľa môjho názoru mali byť v našom jedálničku iba okrajovo.

Čo Ťa viedlo k napísaniu Veselohry?

Pre tých z Vás, ktorí neviete, čo to bola „Veselohra“- tak to objasním. Veselohra, je divadelná hra, ktorú som napísal a ponúkal výmenou za emailový kontakt. Bola teda predchodcom dnešného Ebooku- 15. krokov ako meniť seba. Čo ma viedlo k jej napísaniu? Inšpirácia. Pred rokmi som mal chuť napísať divadelnú hru, tak som začal písať a ani som nevedel, čo by to malo byť. No a po dvoch stranách sa text začal „písať sám“. Skrátka som dostal nejaký impulz a šlo to samé. Vyšla z toho zaujímavá divadelná hra. Dlhé roky som ju mal len tak uloženú v počítači. Potom som dostal nápad. Upravil som ju, trochu pozmenil a zverejnil na stránke. Mnohí z Vás ju majú doma. Viem, že to je úlet, no má to tak byť... Pre mňa ponúka mnoho zamyslení sa- aj keď je podaná v extrémne inej rovine ako iné moje texty. Aj v nej je možné nájsť súvislosti. Tí, ktorí by mali záujem, napíšte mi a ja Vám ju pošlem zdarma.

Čo robiť pre zdravé hrubé črevo- aby mal človek pravidelnú stolicu?

Tak k tejto téme mám množstvo rád na celej stránke. Ale zhrniem to. V prvom rade je to strava s dostatkom vlákniny. Napríklad ryža natural, špaldová kaša, ovsená kaša, celozrnné pečivo. Výrazne obmedziť akékoľvek mäso, pretože takmer neobsahuje žiadnu vlákninu. Dlho stojí v črevách. Vplyvom tepla v ľudskom tele podlieha hnilobe. Ak napríklad pravidelne jete mäso /aj každý deň.../, buďte si istí, že aj napriek tom, že idete na záchod vždy ráno, máte v črevách mnoho nestráveného mäsa, ktoré ste zjedli aj pred dvomi týždňami. Takže strava.

 

Potom pitný režim. Obmedziť, alebo vylúčiť všetky umelé sladké vody, malinovky - minerálky s príchuťami a podobne. Najlepší je vždy čaj a čistá voda. Hlavne ženy veľmi málo pijú, potom často trpia zápalom močových ciest. Spotreba vody je každého z nás je individuálna a závisí od prostredia, ročného obdobia, pohlavia, telesnej hmotnosti, fyzickej aktivity a pod. No denne tak 2.litre je úplne v pohode.

 

Ďalej je to pohyb. Črevá výrazne prečisťuje napríklad behanie, joga. Športy, kde sa tiež behá napríklad tenis, squash a všetky druhy viac aktívnych športov. Pasívne športy ako napríklad golf, či šach Vám črevá veľmi neprebudia... Ako nemenej dôležité by som považoval hlboké dýchanie. Veľa ľudí dýcha úplne povrchovo a plytko. Pľúca sú párový orgán s hrubým črevom. Ak ich zaktivujeme, pomôžeme aj hrubému črevu. To sa napríklad deje pri športe. Tu sa zapája dýchanie i pohyb. Dobré je napríklad sadnúť si na desať minút a len tak zhlboka dýchať. Nádych nosom , výdych ústami.

 

Z psychických príčin by som uviedol, pocit dôvery. Že je o mňa postarané a že nepotrebujem nič v sebe držať, pretože sa o niečo bojím. Uvoľniť sa a nechať všetko plynúť. Vedieť sa púšťať starých a nepotrebných vecí. Nelipnúť na minulosti a prijímať do seba nové podnety. Urobiť si napríklad zoznam- Toto potrebujem a toto už nie. Mnoho ľudí, ktorí majú zápchu, alebo problémy s vyprázdňovaním si podvedome drží v svojej mysli mnoho starých vecí. Názorov, predstáv, zažitých skostnatených vzorcov správania sa. Reagovania na situácie. Pokaždé reagujú rovnako. V byte, či dome majú mnoho starých predmetov. Po dedkovi, po babke... Aj sto krát už prežraté moľami, no oni ich držia, pretože je to pamiatka. V skutočnosti tieto veci už nikomu neslúžia, stratili svoj význam.

 

Toto je treba rozoznať a urobiť čistky. Keď som sa napríklad sťahoval z jedného mesta do druhého vyhodil som mnoho mojich starých vecí. Vynášal som vrecia... Všetko toto má užší, alebo menej užší súvis na našu činnosť hrubého čreva. Takže vždy je dobré postupovať komplexne a pozerať sa na vec z viacerých uhlov pohľadu. Vždy je vhodné poďakovať sa veciam, ktoré ideme vyhodiť. Uctiť si ich a prejaviť im vďaku.

Plánujete opäť nejaké prírodné stretnutia, ako to bolo napríklad v Smoleniciach, či Kremnici?

Nie, prírodné stretnutia v dohľadnej dobe vôbec nebudú.

Ďakujem Vám za články o mužskej téme. Rád by som sa spýtal, či najnovšie plánujete nejaký článok aj do tejto rubriky?

Áno, plánujem. Určite to bude opäť zaujímavé. Nechajte sa prekvapiť.

Rada by som privítala častejšie nové články...

Tak to aj ja... No okrem písania mám i množstvo inej práce. A píšem o tom, čo si sám zažijem. K čomu mám autentický postoj a zážitok. Témy tiež vyberám, aby zahrnuli čo najširšie spektrum čitateľov. Takže aj to si vyžaduje svoj čas. Článok niekedy aj dlhšie zreje, kým ho zverejním...

Na vašej stránke mi chýba jej prepojenie s Facebookom. Nechcem sa vyzvedať, no máte nejaký dôvod, prečo nie ste na Facebooku? Mali by ste väčšiu návštevnosť.

Áno. Facebook aj keď má veľkú silu je predsa len umelo vytvorený systém. Je sledovaný a okolo neho sa točí veľa nejasností. Facebook mi pripadá veľmi povrchný. Odrádza ma aj to, že už tam každý je. Nikdy som nešiel s davom, preto som rád, že ja tam nie som... Tiež sa mi zdá čudné pridávať si za "priateľa" človeka, ktorého som nikdy nevidel a odškrtnúť si ho z priateľov, keď sa s ním pohádam... Cesta k sebe by mala určite väčšiu návštevnosť, keby bola spojená s Facebookom, no návštevnosť aj tak stúpa. Ale nie cez Facebook, ale cez obsah stránky. Ľudia sú múdri a ak cítia, že je pre nich niečo dobré tak pri tom zostanú. Posunú to ďalej. Odporučia. Kto má prísť na stránku, ten tam príde. Kto nie, nech si ide inam. Nenaháňam sa za návštevníkmi. Prichádzajú sami. Na tomto staviam viac. Takže Facebook nebude. Tlačítka pod článkami „Páči sa mi“ síce mám, no tie tam nie sú pre mňa, ale pre ľudí, ktorí na Facebooku-u sú. Facebook ma nepotrebuje, tak prečo by som tam mal byť?

Nepáči sa mi článok o metalovej hudbe. Neviem pochopiť ako môžete písať také dobré články a počúvať metal...

Každý sme rôzni. Nie sme zložení len z jednej farby. Sme mnohofarební. Máme viacej krás, ktoré sa v nás skrývajú. Viac toho, čo nás inšpiruje, alebo akokoľvek napĺňa.  Metal je hudba ako každá in á a dovolím si povedať, že maximálne úprimná a živá. Pozrite sa na Hiraxa. Pavla Baričáka. Píše skvelé knihy, motivačný Šlabikár Šťastia, píše básne, cestopisy a hrá v metalovej kapele. Celý život hrá metal. Keď som sa ho pýtal ako to všetko spája, odpovedal mi, že to nespája. Že ono to už je spojené. Každý máme svoje vyjadrenia a svoje cestičky. Niekto hrá počítačové hry a je top manažér. Ďalší fajčí jednu od druhej, no je výborný spisovateľ a tretí si občas pustí novú Metallicu, či Stratovarius a píše tento text...

Chýbajú mi komentáre pod článkami. Na Vašej minulej stránke boli, prečo tu nie sú?

Áno. Na bývalej stránke, ktorú som mal na estránkach naozaj komentáre boli. Keď som stránku rušil, bolo tam niečo okolo 1500. komentárov. Áno, aj mne tu chýbajú komentáre, no Webnode cez ktorých mám spravenú stránku túto funkciu nemá. Je možné pridať externé komentáre, no to som skúšal, žiaľ nepodarilo sa mi to nastaviť. Vyskúšal som pod články vkladať Diskusné fóra, no to nemalo veľký úspech. Teraz som začal vkladať pod nové články Facebook komentáre, tak aspoň niečo tam je... Ak by niekto z Vás vedel ako si pridať do stránky kvalitnú komentárovú službu, napíšte mi. Vopred Vďaka!

 


Záznamy: 1 - 14 zo 14